استایل ماکسیمال چیست

در صنعت مد، استایل ماکسیمال یا مد ماکسیمالیست، رویکردی زیبایی شناختی است که در مقابل مینیمالیسم قرار می‌گیرد. استایلی که طراحان و طرفداران آن از عناصر جسورانه، عجیب و غریب و اغلب آراسته در انتخاب لباس و استایل خود استفاده می‌کنند. ماکسیمالیسم حس افراط و تفریط در مد را تشویق می‌کند، و همه چیز در مورد اظهار نظر از طریق لباس و لوازم جانبی انجام می‌پذیرد.

استایل ماکسیمال به عنوان یکی از جریان‌های برجسته در دنیای مد و فشن، بر ترکیبات غنی از رنگ، الگوها، و اکسسوری‌ها تاکید می‌کند. این استایل گرمای فرهنگی و خلاقیت وصف‌ناپذیری را در طراحی لباس و دکوراسیون به تصویر می‌کشد و از حداکثری‌کردن همه چیز بهره می‌گیرد. استایل ماکسیمال در واقع انکار اصول مینیمالیسم است و به جای سادگی و کم‌عنصری، به اشباع فضا، جریانی از ترکیب رنگها و الگوهای پیچیده می‌پردازد.

در این مقاله، ما به بررسی اصلی‌ترین ویژگی‌ها و عناصر استایل ماکسیمال خواهیم پرداخت. از پوشیدن لباس‌های اوورسایز گرفته تا استفاده از پارچه‌های طرح‌دار و رنگارنگ، این مقاله شما را با تمام جزئیات این استایل شگفت‌آور آشنا خواهد کرد. اگر به دنبال یک تجربه بی‌پایان از رنگ، الگو و شکل در مد و فشن هستید، موضوع استایل ماکسیمال برای شما باورنکردنی خواهد بود.

نگاهی بر استایل ماکسیمال از گذشته تا کنون

اصول استایل ماکسیمال دور از سادگی به تداوم جستجوی زیبایی در فرم‌های پیچیده و ابداعی پرداخته و از حداکثری‌کردن عناصر در هنر خود بهره می‌گیرد.

در این سبک، فرم‌های اغراق‌آمیز، و شلوغی فضای ظاهری به چشم می‌خورد. پیشینه استایل ماکسیمال در هنرهای تجسمی به دوران باروک و روکوکو در سده هجدهم میلادی باز می‌گردد. زمانی که هنرمندان به اشباع عناصر در فضای آثارشان با استفاده از طرح‌ها، رنگ‌ها و جزئیات فراوان تمایل داشتند. آن‌ها معتقد بودند که برای بهبود و غنی‌تر کردن هنرشان باید از بیشترین ترکیبات و جزئیات در آثارشان استفاده کنند. این مکتب هنری ماکسیمالیسم بر نمایان کردن و نشان دادن تمامی جزییات دلالت داشت و زیبایی را در افراط می‌دید.

استایل ماکسیمال
استایل ماکسیمال

ردپای استایل ماکسیمال در صنعت مد و فشن را می‌توان در اوایل دهه نود میلادی جستجو کرد. زمانی که طراحان مد ژاپنی سبک طراحی مینیمال را به دنیای مد وارد کردند. در ادامه برخی از طراحان به تقابل با این سبک وارد صنعت مد و فشن شدند. استایل ماکسیمال بیش از همه در سلبریتی‌ها، به ویژه هنرمندان عرصه موسیقی پاپ، مورد توجه قرار گرفت. این استایل جسورانه و شگفت‌آور با پوشش‌های پرزرق و برق و جزئیات فراوان، بسیار چشمگیر است. به همین دلیل سلبریتی‌ها آن را برای شرکت در برنامه‌ها و مراسم هنری و حتی در استایل روزمره‌شان انتخاب می‌کردند.

چرا استایل ماکسیمال ترند شد؟

همه‌گیری کووید، جهان را به وضعیتی از مینیمالیسم سوق داد که پیش از این، آن را تجربه نکرده بودیم. تمام جنبه‌های زندگی با مینیمالیسم پر شده بود. حداقل تماس با مردم، حداقل سفرهای خارج از خانه و حتی کمد لباس‌های کوچک. هنگامی که مردم شروع به کار و مطالعه از خانه کردند، صنعت مد به شدت با سبک مینیمالیستی مانند پوشیدن لباس‌های راحتی، تحت تاثیر قرار گرفت.

اکنون، با بیرون آمدن جهان از زندگی در قرنطینه، مردم به دنبال طرح‌های شادتر و نشاط‌آورتر هستند. افراط در سبک ماکسیمالیستی راهی برای فرار از روزمرگی و انزوا در اکثر طرفداران این استایل است.

ملیسا مارا-آلوارز، متصدی آموزش و پژوهش در موزه FIT در این باره می‌گوید: «تغییر در مد، معمولا واکنشی است به آنچه قبل از آن بوده. هنگامی که قرنطینه برداشته شد، ما مردمی را می‌بینیم که مشتاق لباس پوشیدن دوباره هستند و حرکتی قوی به سمت بازگشت ماکسیمال به عنوان بیان طنز آمیز رهایی، شکل می‌گیرد.»

آیا ماکسیمالیسم فقط یک ترند در دنیای مد و لباس است؟

ماکسیمالیسم نه تنها بر روند مد تاثیر گذاشته، بلکه در انتخاب سبک در طراحی، معماری و هنر نیز نفوذ کرده است. تاثیرات سبک مینیمال در طراحی داخلی به آرامی شروع به کاهش می‌کند، زیرا دکوراسیون داخلی با ظرفیتی بالا وارد سبک ماکسیمال شده است. به دکوراسیون‌های جسورانه، سقف‌های معمولی، کاغذ دیواری‌های شلوغ با بافت‌های چشم نواز نگاه کنید.

ویژگی‌های استایل ماکسیمال را بشناسید

استایل ماکسیمال در عمق خود ویژگی‌های بارزی دارد که این سبک را از دیگر استایل‌ها متمایز می‌کند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

تنوع رنگی بالا؛ مانند طبیعت باش!

در استایل ماکسیمال، رنگ‌ها وجزئیات رنگی به شدت مورد تاکید هستند. طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها از طریق لباس‌ها، اکسسوری‌ها و تزیینات به کار گرفته می‌شود. این برخلاف استایل مینیمال است که بر سادگی رنگی و پس‌زمینه‌های نیمه‌تیره تاکید دارد.

اور‌سایز و شکل‌های بزرگ

لباس‌های اور‌سایز و شلوغ با فرم‌های پرزرق و اغراق‌آمیز از ویژگی‌های بارز استایل ماکسیمال می‌باشند. این لباس‌ها با اغراق طراحی می‌شوند. شکل‌های بزرگ‌تری دارند تا ظاهری جذاب و دلنشین ایجاد کنند.

تزیینات و زیورآلات فراوان

استایل ماکسیمال با زیورآلات و تزیینات فراوان ترکیب می‌شود. از گردنبندها و دستبندها گرفته تا گوشواره‌ها و حتی تاج‌ها، این تزیینات می‌توانند استایل ماکسیمال را تکمیل کنند.

طرح‌ها و الگوهای پیچیده

در استایل ماکسیمال، از طرح‌ها و الگوهای پیچیده و متنوع به فراوانی استفاده می‌شود. این طرح‌ها از مفاهیم مختلفی شامل گل‌ها، حیوانات و هنرهای نقاشی گرفته می‌شوند. این الگوها به طراحی‌ها، زیبایی و زندگی می‌بخشند.

لایه‌لایه بودن و ترکیبات پیچیده

یکی از ویژگی‌های بارز استایل ماکسیمال، ترکیب لایه‌لایه لباس‌ها و اکسسوری‌های مختلف است. مثلا چند لایه از لباس‌ به همراه یک پالتو اور‌سایز، یک شال گرم و دستکش‌های طرح‌دار به ظاهر شلوغ و اغراق‌آمیز این سبک می‌افزایند.

استایل ماکسیمال
استایل ماکسیمال

زیورآلات بزرگ

استفاده از زیورآلات بزرگ و گیرا، همچون گردنبندهای بزرگ و گران‌قیمت، یکی از ویژگی‌های استایل ماکسیمال است. این زیورآلات معمولا تثیر زیادی در ترکیب ظاهری ایجاد می‌کنند و متناسب با استایل جسورانه و افراط‌گرایانه ماکسیمال هستند.

تزیینات و تصویر‌سازی فراوان

تزیینات و تصویر‌سازی با تاکید بر جزئیات یکی از ویژگی‌های مهم استایل ماکسیمال است. از ترتیب پرده‌ها در خانه تا رعایت جزئیات در تزیین روی لباس‌ها و دکوراسیون فضا، همه به منظور جلب توجه و خلق جلوه‌های جذاب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تنوع بافت و جزئیات

بافت پارچه‌ها و جزئیات پیچیده نقش مهمی در سبک ماکسیمال دارند. طراحان و علاقه‌مندان به مد، از پارچه‌ها و تزیینات مختلف برای ایجاد لباس‌های زیبا، چشم نواز و در عین حال مبهم و پیچیده استقبال می‌کنند.

سبک های ترکیبی

ماکسیمالیسم به ترکیب و تطبیق سبک‌های مختلف تشویق می‌کند و مرزهای سبک سنتی را در هم می‌شکند. این ویژگی منجر به یک ظاهر التقاطی و منحصر به فرد در این سبک می‌شود.

پذیرفتن فردیت

استایل ماکسیمال در مورد بیان فردیت و خلاقیت فردی است. این ویژگی به افراد اجازه می‌دهد تا از قوانین عرفی اجتماع فاصله بگیرند و ظاهری متمایز و جذاب ایجاد کنند.

تأثیر جنبش‌های هنری

مد ماکسیمالیسم ریشه در جنبش های هنری دارد، مانند جنبش هنری دهه 1960 که الهام بخش این روند بود. این تاثیر هنری را در استفاده از طرح‌های پررنگ و گیرای آن دوره مشاهده می‌شود.

۴ نکته برای طراحی استایل ماکسیمال

کلید ماکسیمال بودن انتخاب جسورانه است. هنگام طراحی یک لباس maximal، نکات زیر را در نظر بگیرید:

1. عناصر لباس خود را متعادل کنید. برای یک طراحی ظریف ماکسیمال، عناصر مختلف را به سبکب متعادل کنار هم قرار دهید. یک لباس مانند یک دامن بزرگ ژولیده و چروک یا یک شلوار ژولیده را با یک تاپ چسبان ساده ست کنید. همچنین می‌توانید با پوشیدن یک رنگ خنثی، یک سیلوئت یا اکسسوری بزرگ را متعادل کنید. به عنوان مثال، یک لباس تک رنگ را به یک گردنبند بزرگ، گوشواره و دستبند اضافه کنید.

2. رنگ های مکمل یا متضاد انتخاب کنید. هنگام ست کردن یک استایل ماکسیمال، بدانید کدام رنگ‌ها مکمل و متضاد هستند. می‌توانید اجزای مختلف را در رنگ‌های مکمل و بافت‌های مختلف برای ایجاد یک مجموعه منسجم انتخاب کنید. همچنین می‌توانید اکسسوری‌هایی را با رنگ‌های مقابل هم در چرخه رنگ برای ایجاد تضادی پررنگ و غلیظ، انتخاب کنید.

3. ظاهر خود را لایه بندی کنید. ماکسیمالیست‌ها اغلب چندین لایه لباس می‌پوشند. استایل ماکسیمال خود را لایه به لایه بسازید. برای مثال، می‌توانید یک تی‌شرت ساده با نوار پایینی رنگارنگ، یک کت بلند طرح‌دار و گردن‌بندهای متعدد را برای ایجاد این استایل جسورانه، ست کنید.

4. ترکیب کنید تا به سبک دلخواه خود برسید. ماکسیمالیسم در مورد بیان فردیت و سبک شخصی شماست. لباس هایی را که دوست دارید بپوشید، با سایر لباس‌ها و اکسسوری‌ها ترکیب و هماهنگ کنید تا ظاهری جدید ایجاد کنید. ساخت کمد لباس ماکسیمال فرصتی برای تمرین صرفه جویی نیز هست. می‌توانید لباس‌های قدیمی را در فروشگاه‌های دست دوم پیدا کنید تا بارها و بارها بپوشید.

آیا روی کار آمدن استایل ماکسیمال به‌معنای از بین رفتن سبک مینیمال است؟

پاسخ ابتدایی به این سوال یک « نه» محکم است. اگرچه ماکسیمالیسم جذاب و چندسویه است، اما هنوز برای همه مناسب نیست. طرفداران سبک کلاسیک‌ به دلایل خاصی همچنان دنباله‌رو همان سبک از مد هستند.

برای بسیاری از ما، یک استایل لباس ساده و سریع، ضروری و شاید بهترین حالت است. لباس‌های کلاسیک و مینیمالیست گزینه‌هایی برای ایجاد اعتماد در مخاطب هستند و بسیاری به آنها اتکا می‌کنند. زیرا با این سبک بدون انجام تلاش زیاد، توجه و دلنشینی کافی را خواهند داشت.

استایل ماکسیمال
استایل ماکسیمال

اما یکی از جذابیت‌های عمده ترند ماکسیمال این است که هیچ قانون مشخصی برای ترکیب یک لباس وجود ندارد. برخی ممکن است از احساس آشفتگی لایه‌های متعدد، تنوع رنگ‌ها، تضاد الگوها و استفاده از لوازم جزئی به صورت افراطی، استفاده کنند. اما افرادی که به دنبال یک فرمول برای چینش استایل خود هستند هم در این سبک معتبر هستند؛ از لباس‌های شیک، لباس‌های ساختار یافته با چاپ‌های جذاب یا رنگ‌های مطمئن گرفته تا سیلوئت‌های پرچین.

بنابراین، برخی برندها مانند لوئی ویتون، گوچی، اوربانیک، نایکا، لایم رود، ASOS و شین، خطوط محصولات جدیدی را برای افرادی که خواهان استایل ماکسیمال هستند، ارائه کرده‌اند. اما هنوز آمادگی کاملی برای ورود به این ترند ندارند.

آیا ماکسیمال بودن، دامن زدن به فرهنگ مصرف‌گرایی نیست؟

یکی از انتقادات اساسی به استایل ماکسیمال این است که جامعه را به مصرف‌گرایی، انباشت و افزایش بی‌پایان بی‌سلیقگی تشویق می‌کند.

اما باید پذیرفت که امروزه، ماکسیمالیست‌ها از لحاظ اجتماعی و زیست‌محیطی بیشتر از هر دوره تاریخی دیگری آگاهانه‌ رفتار می‌کنند. آن‌ها به تازگی روی لوازم و لباس‌های بازیافتی و دست دوم سرمایه‌گذاری می‌کنند تا لباس‌های خود را تولید کنند. در واقع، علاقه‌مندان به مد ماکسیمال، در اختیار داشتن لوازم و پارچه‌های دورریز و دست دوم بیشتر که بتوانند از آن‌ها به طرز افراطی استفاده کنند، در اولویت قرار دارد. علاوه بر این، به لطف تکنولوژی، اکنون می‌توانیم به صورت آنلاین از فروشگاه‌های بازیافتی خرید کنیم، مانند threadUP، Depop و Thriftsome که دسترسی آسان‌تری به تجهیزات دست دوم را فراهم می‌آورند.

جمع‌بندی

استایل ماکسیمال رویکردی هیجان‌انگیز و گویا به لباس و استایل است که افراد را برای انتخاب‌هایی جسور، خلاقانه و بدون شرم در زیاده‌روی در به کارگیری مد، تشویق می‌کند. این استایل به طیف متنوعی از خلاقیت‌ها و اندیشه‌ها اجازه می دهد تا در صنعت مد زیست کنند.

در این استایل می‌توان با استفاده از زیورآلات بزرگ، رنگ‌ها و طرح‌های پیچیده، زندگی خود را به جشنی با شکوه تبدیل کرد. این سبک در مورد پایبندی به قوانین نیست، بلکه بیشتر در مورد جشن فردیت و لذت از مد است. در واقع استایل ماکسیمال راهی برای نشان دادن شخصیت و ارائه یک بیانیه به یاد ماندنی از طریق لباس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

×
بازگشت به بالا